  • EEF-UE1C220R
EEF-UE1C220R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE1C220R
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEF-UE1C220R
Package:
Datasheet:
Description:
22μF Capacitor 20% Tape & Reel (TR) 1800mA
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE1C220R
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.01408mA
  • Ripple Current
    1800mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • ESR
    30 mΩ
  • Height Seated (Max)
    4.191mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm