  • EEU-FK1A472S
EEU-FK1A472S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FK1A472S
HK JDW NO:
590-EEU-FK1A472S
Datasheet:
EEU-FK1A472S
Description:
FK 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 575
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FK1A472S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    FK
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    4700μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.47mA
  • Tan Delta
    0.27
  • Impedance
    26mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.864A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.33A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm