  • EPM7128AELC84-5
EPM7128AELC84-5
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128AELC84-5
HK JDW NO:
2936-EPM7128AELC84-5
Package:
PLCC
Datasheet:
EPM7128AELC84-5
Description:
PMIC 84 Pin 250MHz PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM7128AELC84-5 Overview
Currently, there are 128 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.It is contained in package [0].In this case, there are 68 I/Os programmed.It is recommended that the chip be packaged by Bulk.In digital circuits, there are 2500gates, which act as a basic building block.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.EEPROM is adopted for storing data.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The pins are [0].In this case, the maximum supply voltage is 3.6V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.There are 68 programmable I/Os in this system.You can achieve 250MHzfrequencies.Ideally, the operating temperature should be greater than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.There are 8 logic blocks (LABs) in its basic building block.The fundamental building block consists of 8logic elements/cells.There should be a lower maximum frequency than 192.3MHz.
EPM7128AELC84-5 Features
PLCC package
68 I/Os
84 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128AELC84-5 Applications
There are a lot of Altera EPM7128AELC84-5 CPLDs applications.
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Multiple Clock Source Selection
  • High speed graphics processing
  • D/T registers and latches
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Software-driven hardware configuration
  • LED Lighting systems
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • State machine design
  • Programmable power management
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128AELC84-5
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    84
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    250MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    68
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz