  • EPM7128AELC84-7
EPM7128AELC84-7
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128AELC84-7
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128AELC84-7
Package:
PLCC
Datasheet:
EPM7128AELC84-7
Description:
PMIC 84 Pin 166.67MHz 3.3V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM7128AELC84-7 Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.The item is packaged with PLCC.This device has 68 I/O ports programmed into it.Terminations of devices are set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.This part is included in Programmable Logic Devices.It has 84pins programmed.If you use this device, you will also find [0].The 2500gates serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is adopted to store data in [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].There is a maximum supply voltage of 3.6V.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.A total of 68Programmable I/Os are present.It is possible to achieve a frequency of 166.67MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be less than 0.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7128AELC84-7 Features
PLCC package
68 I/Os
84 pin count
84 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128AELC84-7 Applications
There are a lot of Altera EPM7128AELC84-7 CPLDs applications.
  • Pattern recognition
  • Custom state machines
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • High speed graphics processing
  • Cross-Matrix Switch
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Complex programmable logic devices
  • Discrete logic functions
  • Power Meter SMPS
  • DDC INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128AELC84-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    84
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    68
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    68
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Length
    29.3116mm
  • Width
    29.3116mm