  • EPM7128EQI100-15
EPM7128EQI100-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128EQI100-15
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EPM7128EQI100-15
Package:
100-BQFP
Datasheet:
EPM7128EQI100-15
Description:
3.3/55V 0.65mm PMIC MAX? 7000 Series EPM7128 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128EQI100-15 Overview
A mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 100-BQFP package.There are 84 I/Os on the board.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.It is powered from a supply voltage of 5V.This part is in the family [0].Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the MAX? 7000 series.If this device is used, you will also be able to find [0].There are related parts in [0].As a building block for digital circuits, there are 2500gates.There are 8 logic elements/blocks.The system runs on a power supply of 3.3/55V watts.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 5.5V.The supply voltage (Vsup) should be greater than 4.5V.clock frequency should not exceed [0].
EPM7128EQI100-15 Features
100-BQFP package
84 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
3.3/55V power supplies
EPM7128EQI100-15 Applications
There are a lot of Intel EPM7128EQI100-15 CPLDs applications.
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Dedicated input registers
  • Bootloaders for FPGAs
  • State machine control
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • PLC analog input modules
  • Portable digital devices
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • I/O expansion
  • Page register
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128EQI100-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MAX® 7000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EPM7128
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Programmable Type
    EE PLD
  • Number of I/O
    84
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    15 ns
    NO
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm