  • EPM7128SQC100-15
EPM7128SQC100-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SQC100-15
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EPM7128SQC100-15
Package:
100-BQFP
Datasheet:
EPM7128SQC100-15
Description:
3.3/55V 0.65mm PMIC MAX? 7000S Series EPM7128 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128SQC100-15 Overview
In the mobile phone network, there are 128macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is part of the 100-BQFP package.The device is programmed with 84 I/O ports.There are 100 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.Power is supplied by a voltage of 5V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is recommended to package the chip by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The MAX? 7000Sseries comprises this type of FPGA.Additionally, this device is capable of displaying [0].The EPM7128can be used to identify its related parts.It is possible to construct digital circuits using 2500gates, which are devices that serve as building blocks.In total, there are 8 logic elements/blocks.Currently, it is powered by 3.3/55Vsources.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.25V.It is important that the supply voltage (Vsup) exceeds 4.75VV.The clock frequency of the device should not exceed 100MHz.
EPM7128SQC100-15 Features
100-BQFP package
84 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
3.3/55V power supplies
EPM7128SQC100-15 Applications
There are a lot of Intel EPM7128SQC100-15 CPLDs applications.
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Code converters
  • LED Lighting systems
  • Preset swapping
  • Protection relays
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • I/O expansion
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SQC100-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MAX® 7000S
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EPM7128
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    84
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Number of Gates
    2500
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm