  • EPM9400RC240-20
EPM9400RC240-20
advertisement
Manufacturer No:
EPM9400RC240-20
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-EPM9400RC240-20
Package:
240-BFQFP Exposed Pad
Datasheet:
EPM9400RC240-20
Description:
0.5mm PMIC MAX? 9000 Series 5V 240-BFQFP Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EPM9400RC240-20 Overview
There are 400 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the 240-BFQFP Exposed Padpackage, you will find it.There are 159 I/Os programmed in it.The termination of a device is set to [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.Trayis the packaging method.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the MAX? 9000 series.It is equipped with 240 pin count.It is also characterized by 580 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V.8000gates are used to construct digital circuits.There are 25 logic elements/blocks.Vsup (supply voltage) must be greater than 4.75V.It should not exceed 100MHzin its clock frequency.
EPM9400RC240-20 Features
240-BFQFP Exposed Pad package
159 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
240 pin count
EPM9400RC240-20 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC EPM9400RC240-20 CPLDs applications.
  • Address decoders
  • Digital designs
  • PLC analog input modules
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Random logic replacement
  • Programmable power management
  • Cross-Matrix Switch
  • Protection relays
  • Dedicated input registers
Step5Bar-code shipping tag
EPM9400RC240-20
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    240-BFQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MAX® 9000
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    240
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    580 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    240
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G240
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    159
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    23.2 ns
  • Number of Gates
    8000
    400
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    20ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    25
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    32mm
  • Width
    32mm