  • GAL16V8D-20QJI
GAL16V8D-20QJI
advertisement
Manufacturer No:
GAL16V8D-20QJI
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-GAL16V8D-20QJI
Package:
20-LCC (J-Lead)
Datasheet:
GAL16V8D-20QJI
Description:
5V 1.27mm PMIC GAL?16V8 Series GAL16V8 20 Pin 50MHz 5V 20-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
GAL16V8D-20QJI Overview
This network has 8macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).In the 20-LCC (J-Lead)package, you will find it.The device is programmed with 8 I/O ports.20terminations have been programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 5V.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Ideally, the chip should be packaged by Bulk.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the GAL?16V8 series.In this chip, the 20pins are programmed.The GAL16V8shows its related parts.High efficiency requires a voltage supply of [0].This device is mounted by Surface Mount.20pins are included in its design.A maximum supply voltage of 5.5Vis used in its operation.Initially, it requires a voltage of 4.5Vas the minimum supply voltage.The system runs on a power supply of 5V watts.In this case, 50MHzis the frequency that can be achieved.A total of 8dedicated inputs are available for the purpose of detecting input signals.There is an output of 8configured on the device.There are 64 product terms, which are conjunction of literals, where each literal is either a variable or its negation.
GAL16V8D-20QJI Features
20-LCC (J-Lead) package
8 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
20 pin count
20 pins
5V power supplies
8 outputs
GAL16V8D-20QJI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation GAL16V8D-20QJI CPLDs applications.
  • Parity generators
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Digital multiplexers
  • TIMERS/COUNTERS
  • Address decoding
  • Handheld digital devices
  • Pattern recognition
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • High speed graphics processing
  • Software Configuration of Add-In Boards
Step5Bar-code shipping tag
GAL16V8D-20QJI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1996
  • Series
    GAL®16V8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    GAL16V8
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Programmable Type
    EE PLD
  • Voltage
    7V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    8
  • Nominal Supply Current
    65mA
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Architecture
    PAL-TYPE
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Number of Dedicated Inputs
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Number of Product Terms
    64
  • Height Seated (Max)
    4.572mm