  • GRM0335C1H240JA01D
GRM0335C1H240JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM0335C1H240JA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM0335C1H240JA01D
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM0335C1H240JA01D Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM0335C1H240JA01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM0335C1H240JA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM0335C1H240JA01D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM0335C1H240JA01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    24pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    330μm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm