  • GRM033R61E472MA12D
GRM033R61E472MA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R61E472MA12D
HK JDW NO:
535-GRM033R61E472MA12D
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM033R61E472MA12D Overview
A program's size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm for this device.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.With the voltage 25V, it is capable of operating.
GRM033R61E472MA12D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM033R61E472MA12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM033R61E472MA12D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R61E472MA12D
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    340.194278μg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
    0201
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm