  • GRM033R71E102KA01J
GRM033R71E102KA01J
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R71E102KA01J
HK JDW NO:
535-GRM033R71E102KA01J
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM033R71E102KA01J Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
GRM033R71E102KA01J Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM033R71E102KA01J Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM033R71E102KA01J applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R71E102KA01J
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm