  • GRM1555C1H4R7CA01D
GRM1555C1H4R7CA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1555C1H4R7CA01D
HK JDW NO:
535-GRM1555C1H4R7CA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM1555C1H4R7CA01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1555C1H4R7CA01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM1555C1H4R7CA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM1555C1H4R7CA01D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM1555C1H4R7CA01D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm