  • GRM155C71H104KE19D
GRM155C71H104KE19D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155C71H104KE19D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM155C71H104KE19D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155C71H104KE19D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7S.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM155C71H104KE19D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM155C71H104KE19D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155C71H104KE19D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM155C71H104KE19D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    500μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V