  • GRM155R60J225KE95D
GRM155R60J225KE95D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R60J225KE95D
HK JDW NO:
535-GRM155R60J225KE95D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R60J225KE95D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
GRM155R60J225KE95D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
GRM155R60J225KE95D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R60J225KE95D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R60J225KE95D
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm