  • GRM155R61A154KE19D
GRM155R61A154KE19D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R61A154KE19D
HK JDW NO:
535-GRM155R61A154KE19D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R61A154KE19D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.A voltage of 10V can be used for operation.
GRM155R61A154KE19D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM155R61A154KE19D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R61A154KE19D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R61A154KE19D
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm