  • GRM155R61E225ME15D
GRM155R61E225ME15D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R61E225ME15D
HK JDW NO:
535-GRM155R61E225ME15D
Purchasing and Inquiry
GRM155R61E225ME15D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM155R61E225ME15D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM155R61E225ME15D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R61E225ME15D applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R61E225ME15D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm