  • GRM155R71E473JA88D
GRM155R71E473JA88D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R71E473JA88D
HK JDW NO:
535-GRM155R71E473JA88D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R71E473JA88D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.With the voltage 25V, it is capable of operating.
GRM155R71E473JA88D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM155R71E473JA88D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R71E473JA88D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R71E473JA88D
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    Yes
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%