  • GRM15XR71H102KA86D
GRM15XR71H102KA86D
advertisement
Manufacturer No:
GRM15XR71H102KA86D
HK JDW NO:
535-GRM15XR71H102KA86D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM15XR71H102KA86D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM15XR71H102KA86D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM15XR71H102KA86D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM15XR71H102KA86D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM15XR71H102KA86D
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    50V
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.012 0.30mm
  • Thickness
    304.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V