  • GRM1885C1H7R0DA01D
GRM1885C1H7R0DA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1885C1H7R0DA01D
HK JDW NO:
535-GRM1885C1H7R0DA01D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM1885C1H7R0DA01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 50V can be used for operation.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 500μm.
GRM1885C1H7R0DA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM1885C1H7R0DA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM1885C1H7R0DA01D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM1885C1H7R0DA01D
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    7pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Lead Pitch
    500μm
    Yes
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm