  • GRM188R61C475KE11D
GRM188R61C475KE11D
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R61C475KE11D
HK JDW NO:
535-GRM188R61C475KE11D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM188R61C475KE11D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With a voltage of 16V, it can operate.
GRM188R61C475KE11D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
GRM188R61C475KE11D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM188R61C475KE11D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R61C475KE11D
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.293594mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm