  • GRM188R61E474KA12D
GRM188R61E474KA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R61E474KA12D
HK JDW NO:
535-GRM188R61E474KA12D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM188R61E474KA12D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM188R61E474KA12D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM188R61E474KA12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM188R61E474KA12D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R61E474KA12D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm