  • GRM188R72E331KW07D
GRM188R72E331KW07D
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R72E331KW07D
HK JDW NO:
535-GRM188R72E331KW07D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM188R72E331KW07D Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
GRM188R72E331KW07D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
GRM188R72E331KW07D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM188R72E331KW07D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R72E331KW07D
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm