  • GRM21A5C2E680JW01D
GRM21A5C2E680JW01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM21A5C2E680JW01D
HK JDW NO:
535-GRM21A5C2E680JW01D
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM21A5C2E680JW01D Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.
GRM21A5C2E680JW01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
GRM21A5C2E680JW01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM21A5C2E680JW01D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM21A5C2E680JW01D
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    TIN OVER NICKEL
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    68pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm