  • GRM21BC71E475KE11L
GRM21BC71E475KE11L
advertisement
Manufacturer No:
GRM21BC71E475KE11L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM21BC71E475KE11L
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM21BC71E475KE11L Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.This coefficient equals X7S indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
GRM21BC71E475KE11L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM21BC71E475KE11L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM21BC71E475KE11L applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM21BC71E475KE11L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    9.49709mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm