  • GRM21BR61A476ME15L
GRM21BR61A476ME15L
advertisement
Manufacturer No:
GRM21BR61A476ME15L
HK JDW NO:
535-GRM21BR61A476ME15L
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM21BR61A476ME15L Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
GRM21BR61A476ME15L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM21BR61A476ME15L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM21BR61A476ME15L applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM21BR61A476ME15L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1.25mm
  • Thickness
    1.4478mm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Voltage
    10V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Tolerance
    ±20%
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Dissipation Factor
    0.035 %
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm