  • GRM31CR71E106KA12L
GRM31CR71E106KA12L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31CR71E106KA12L
HK JDW NO:
535-GRM31CR71E106KA12L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31CR71E106KA12L Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
GRM31CR71E106KA12L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM31CR71E106KA12L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31CR71E106KA12L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM31CR71E106KA12L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Height
    950μm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm