  • GRM32A7U2J152JW31D
GRM32A7U2J152JW31D
advertisement
Manufacturer No:
GRM32A7U2J152JW31D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM32A7U2J152JW31D
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM32A7U2J152JW31D Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
GRM32A7U2J152JW31D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V
GRM32A7U2J152JW31D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM32A7U2J152JW31D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM32A7U2J152JW31D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm
  • Thickness
    990.6μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm