  • IHLP4040DZEBR19M01
IHLP4040DZEBR19M01
advertisement
Manufacturer No:
IHLP4040DZEBR19M01
Manufacturer:
Vishay / Dale
HK JDW NO:
873-IHLP4040DZEBR19M01
Package:
4040
Step5Bar-code shipping tag
IHLP4040DZEBR19M01
  • Package / Case
    4040
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    IRON
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.3mm
  • Construction
    Chip
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Inductance
    190 nH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.00095Ohm
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • Rated Current-Max
    40A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    0.19 µH
  • Height
    4mm
  • Length
    11.5mm
  • Width
    10.3mm