  • ILSB1206ER1R8K
ILSB1206ER1R8K
advertisement
Manufacturer No:
ILSB1206ER1R8K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-ILSB1206ER1R8K
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ILSB1206ER1R8K
Description:
Quantity:
In Stock : 11173
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ILSB1206ER1R8K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ILSB-1206
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Resistance
    500mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.8mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    50mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    10MHz
  • DC Resistance (DCR)
    500mOhm Max
  • Max DC Current
    50mA
  • Frequency - Self Resonant
    64MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    45 @ 10MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Q Factor
    45
  • DC Current
    50mA
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.055 1.40mm