  • IM02EB1R0K
IM02EB1R0K
advertisement
Manufacturer No:
IM02EB1R0K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IM02EB1R0K
Package:
Axial
Datasheet:
IM02EB1R0K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IM02EB1R0K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Phenolic
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IM
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.095Diax0.250L 2.41mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    385mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    36.575mm
  • Lead Diameter
    540 μm
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    385mA
  • Frequency - Self Resonant
    230MHz
  • Q @ Freq
    25 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Q Factor
    25
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    385mA
  • Diameter
    2.67mm
  • Height
    6.6mm