  • IM06RFCSER101J40
IM06RFCSER101J40
advertisement
Manufacturer No:
IM06RFCSER101J40
HK JDW NO:
873-IM06RFCSER101J40
Datasheet:
IM06RFCSER101J40
Step5Bar-code shipping tag
IM06RFCSER101J40
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    IM-6-RFCS-40
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.190Diax0.447L 4.83mmx11.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    220mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    33.02mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    6Ohm Max
  • Max DC Current
    220mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    75 @ 1.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    75
  • Inductance Frequency - Test
    1.5MHz
  • DC Current
    220mA