  • IMC0402RK6N8J
IMC0402RK6N8J
advertisement
Manufacturer No:
IMC0402RK6N8J
HK JDW NO:
873-IMC0402RK6N8J
Package:
0402
Step5Bar-code shipping tag
IMC0402RK6N8J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    6.8 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    320mA
  • Frequency - Self Resonant
    4GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    19
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    300mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0068 µH
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm