  • IMC0603ER8N2K01
IMC0603ER8N2K01
advertisement
Manufacturer No:
IMC0603ER8N2K01
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC0603ER8N2K01
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
IMC0603ER8N2K01
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC0603ER8N2K01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    IMC-0603-01
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.041W 1.60mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Construction
    Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    700mA
  • Inductance
    8.2nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Height
    1.25mm
  • Height Seated (Max)
    0.049 1.25mm