  • IMS02WWDER101K40
IMS02WWDER101K40
advertisement
Manufacturer No:
IMS02WWDER101K40
HK JDW NO:
873-IMS02WWDER101K40
Step5Bar-code shipping tag
IMS02WWDER101K40
  • Type
    Parameter
    Select All
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    IMS-2WWD-40
  • Size / Dimension
    0.133Diax0.335L 3.38mmx8.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Length
    33.02mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.1Ohm Max
  • Max DC Current
    280mA
  • Frequency - Self Resonant
    15MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    43 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    43
  • Inductance Frequency - Test
    2.5MHz
  • Current - Saturation
    100mA