  • ISPLSI 1016-90LT44
ISPLSI 1016-90LT44
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 1016-90LT44
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 1016-90LT44
Package:
44-TQFP
Description:
5V 0.8mm PMIC ispLSI? 1000 Series ISPLSI 1016 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 1016-90LT44 Overview
In the mobile phone network, there are 64macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.There is a 44-TQFP package containing it.As a result, it has 32 I/O ports programmed.There are 44 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.QUADis the terminal position of this electrical part.The power source is powered by 5Vvolts.The part is included in Programmable Logic Devices.Ideally, the chip should be packaged by Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Surface Mountshould be used for mounting the chip.It is a type of FPGA belonging to the ispLSI? 1000 series.It is equipped with 44 pin count.ISPLSI 1016contains its related parts.As a building block for digital circuits, there are 2000gates.There are a total of 16 logic elements or blocks.This device runs on 5Vvolts of electricity.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 5.25V.The input signals are detected by 1dedicated inputs.It should be possible for Vsup to exceed 4.75Vat the supply voltage.This device should not have an clock frequency greater than 58.8MHz.
ISPLSI 1016-90LT44 Features
44-TQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
5V power supplies
ISPLSI 1016-90LT44 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 1016-90LT44 CPLDs applications.
  • Power Meter SMPS
  • Discrete logic functions
  • Storage Cards and Storage Racks
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • DDC INTERFACE
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Power automation
  • Parity generators
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 1016-90LT44
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    ispLSI® 1000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 1016
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    32
  • Clock Frequency
    58.8MHz
  • Propagation Delay
    17 ns
  • Number of Gates
    2000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    NO
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    12ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm