  • ISPLSI 2064VE-135LT44
ISPLSI 2064VE-135LT44
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2064VE-135LT44
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2064VE-135LT44
Package:
44-TQFP
Description:
3.3V 0.8mm PMIC ispLSI? 2000VE Series ISPLSI 2064 3.3V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2064VE-135LT44 Overview
This network has 64macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).44-TQFPis the package in which it resides.The device has 32inputs and outputs.The device is programmed with 44 terminations.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.It is included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used for packaging the chip.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.FPGAs belonging to the ispLSI? 2000VEseries contain this type of chip.There are 44 pins on the chip.This device also displays [0].Its related parts can be found in the [0].In digital circuits, 2000gates serve as building blocks.A logic element or block has 16elements.There is 3.3V power supply available for it.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.In order to operate properly, the supply voltage (Vsup) should be greater than 3V.It is recommended that the clock frequency not exceed 100MHz.
ISPLSI 2064VE-135LT44 Features
44-TQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
3.3V power supplies
ISPLSI 2064VE-135LT44 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2064VE-135LT44 CPLDs applications.
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • I2C BUS INTERFACE
  • Custom shift registers
  • Interface bridging
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Address decoders
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Timing control
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2064VE-135LT44
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    ispLSI® 2000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 2064
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    32
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Gates
    2000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    NO
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm