  • ISPLSI 2128E-135LT176
ISPLSI 2128E-135LT176
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2128E-135LT176
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2128E-135LT176
Package:
176-LQFP
Description:
3.3/55V 0.5mm PMIC ispLSI? 2000E Series ISPLSI 2128 5V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2128E-135LT176 Overview
128macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.176-LQFPis the package in which it resides.There are 128 I/Os programmed in it.The device is programmed with 176 terminations.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.It is powered by a voltage of 5V volts.It is included in Programmable Logic Devices.It is packaged in the way of Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].There should be a Surface Mounton the chip.As part of the ispLSI? 2000Eseries, it is a type of FPGA.The chip is programmed with 176 pins.In accordance with the [0], its related parts are listed.A digital circuit is built using 6000gates.There are 32 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.Currently, it is powered by 3.3/55Vsources.Vsup reaches 5.25Vas the maximum supply voltage.The status of input signals is detected by 4dedicated inputs.Ensure that the supply voltage (Vsup) exceeds 4.75V.The clock frequency of this device should not exceed 100MHz.
ISPLSI 2128E-135LT176 Features
176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
176 pin count
3.3/55V power supplies
ISPLSI 2128E-135LT176 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2128E-135LT176 CPLDs applications.
  • Preset swapping
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Voltage level translation
  • DDC INTERFACE
  • Reset swapping
  • POWER-SAVING MODES
  • Storage Cards and Storage Racks
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Interface bridging
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2128E-135LT176
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 2000E
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    256
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 2128
  • Pin Count
    176
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G176
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    128
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    6000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    NO
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    32
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm