  • KRM55TR73A224MH01K
KRM55TR73A224MH01K
advertisement
Manufacturer No:
KRM55TR73A224MH01K
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-KRM55TR73A224MH01K
Package:
SMD, J-Lead
Purchasing and Inquiry
KRM55TR73A224MH01K Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
KRM55TR73A224MH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV
KRM55TR73A224MH01K Applications
There are a lot of Murata Electronics KRM55TR73A224MH01K applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
KRM55TR73A224MH01K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Style
    J-Lead
  • Thickness (Max)
    0.197 5.00mm
  • Thickness
    5.0038mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    SMD, J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KRM
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±20%