  • LC4032C-10T48I
LC4032C-10T48I
advertisement
Manufacturer No:
LC4032C-10T48I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4032C-10T48I
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4032C-10T48I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4032 48 Pin 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4032C-10T48I Overview
32macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.There is a 48-LQFP package containing it.The device is programmed with 32 I/Os.48terminations are programmed into the device.QUADis the terminal position of this electrical part.It is powered from a supply voltage of 1.8V.This part is part of the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000C series.It is programmed with 48 pins.If you use this device, you will also find [0].The LC4032can be used to identify its related parts.800gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].EEPROM is adopted for storing data.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.It is designed with 48 pins.A maximum supply voltage of 1.95Vis used in its operation.It is powered by 1.65Vas its minimum supply voltage.This logic block consists of 2logic elements.A programmable I/O count of 100 has been recorded.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 400MHz.A total of 4dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.
LC4032C-10T48I Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4032C-10T48I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4032C-10T48I CPLDs applications.
  • Digital designs
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Portable digital devices
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Parity generators
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Dedicated input registers
  • LED Lighting systems
  • Interface bridging
Step5Bar-code shipping tag
LC4032C-10T48I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4032
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    1.8mA
  • Number of I/O
    32
  • Nominal Supply Current
    1.8mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    800
  • Max Frequency
    400MHz
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    2
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm