  • LC4032ZC-5TN48C
LC4032ZC-5TN48C
advertisement
Manufacturer No:
LC4032ZC-5TN48C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4032ZC-5TN48C
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4032ZC-5TN48C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4032 48 Pin 250MHz 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4032ZC-5TN48C Overview
In the mobile phone network, there are 32macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is embedded in the 48-LQFP package.In this case, there are 32 I/Os programmed.The device is programmed with 48 terminations.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.Power is provided by a supply voltage of 1.8V volts.It is a part of family [0].Trayshould be used to package the chip.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the ispMACH? 4000Z series.48pins are programmed on the chip.When using this device, YESis also available.According to the LC4032, its related parts can be found.A digital circuit is built using 800gates.High efficiency requires a voltage supply of [0].In general, it is recommended to store data in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The 48pins are designed into the board.It operates at a maximum supply voltage of 1.9V volts.Normally, it operates with a voltage of 1.7VV as its minimum supply voltage.In total, there are 208programmable I/Os.The frequency that can be achieved is 250MHz.The status of input signals is determined by 4dedicated inputs.There are 2 logic elements/cells to form a fundamental building block.
LC4032ZC-5TN48C Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4032ZC-5TN48C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4032ZC-5TN48C CPLDs applications.
  • Digital multiplexers
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • ROM patching
  • Preset swapping
  • Bootloaders for FPGAs
  • PLC analog input modules
  • Interface bridging
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • TIMERS/COUNTERS
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
Step5Bar-code shipping tag
LC4032ZC-5TN48C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    250MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4032
  • Pin Count
    48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Number of I/O
    32
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    800
  • Number of Programmable I/O
    208
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ