  • LC4032ZC-75TN48C
LC4032ZC-75TN48C
advertisement
Manufacturer No:
LC4032ZC-75TN48C
HK JDW NO:
477-LC4032ZC-75TN48C
Datasheet:
LC4032ZC-75TN48C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4032 48 Pin 178.57MHz 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4032ZC-75TN48C Overview
In the mobile phone network, there are 32macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.The product is contained in a 48-LQFP package.There are 32 I/Os on the board.There are 48 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.The power source is powered by 1.8Vvolts.This part is in the family [0].Trayshould be used to package the chip.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Zseries FPGA.It is programmed with 48 pins.This device can also display [0].The LC4032shows its related parts.In digital circuits, there are 800gates, which act as a basic building block.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In general, it is recommended to store data in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.It is designed with 48 pins.A maximum voltage of 1.9Vis required for operation.It operates with the minimal supply voltage of 1.7V.There are 2 logic elements/blocks.There is a maximum frequency of 178.57MHz.Input signals are detected by 4dedicated inputs.A fundamental building block consists of 36logic elements/cells.
LC4032ZC-75TN48C Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4032ZC-75TN48C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4032ZC-75TN48C CPLDs applications.
  • Random logic replacement
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • High speed graphics processing
  • USB Bus
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Bootloaders for FPGAs
  • Power automation
  • Voltage level translation
  • Boolean function generators
  • Protection relays
Step5Bar-code shipping tag
LC4032ZC-75TN48C
    48
  • Weight
    9.071791g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Gates
    800
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    2
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm