  • LC4064C-10TN48I
LC4064C-10TN48I
advertisement
Manufacturer No:
LC4064C-10TN48I
HK JDW NO:
477-LC4064C-10TN48I
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4064C-10TN48I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4064 48 Pin 125MHz 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064C-10TN48I Overview
There are 64 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is enclosed in a 48-LQFP package.The device is programmed with 32 I/Os.There is a 48terminations set on devices.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.Power is supplied by a voltage of 1.8V volts.There is a part in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is mounted in the way of Surface Mount.This type of FPGA is a part of the ispMACH? 4000C series.With 48pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YEScan also be found.According to the LC4064, its related parts can be found.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 48pins on it.A maximum supply voltage of 1.95Vis used in its operation.Initially, it requires a voltage of 1.65Vas the minimum supply voltage.This logic block consists of 4logic elements.A total of 256programmable I/Os are available.It is possible to achieve a frequency of 125MHz.A total of 4dedicated inputs are available for the purpose of detecting input signals.A fundamental building block of logic consists of 36logic elements/cells.
LC4064C-10TN48I Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4064C-10TN48I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064C-10TN48I CPLDs applications.
  • PLC analog input modules
  • Power up sequencing
  • Battery operated portable devices
  • Field programmable gate
  • Digital multiplexers
  • Parity generators
  • Preset swapping
  • Programmable power management
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
LC4064C-10TN48I
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    48
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    32
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    256
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm