  • LC4064V-75TN100I
LC4064V-75TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4064V-75TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4064V-75TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4064V-75TN100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4064 100 Pin 178.57MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064V-75TN100I Overview
There are 64 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).A 100-LQFP package contains the item.There are 64 I/Os on the board.There is a 100terminations set on devices.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.The part is included in Programmable Logic Devices.Trayis the packaging method.The operating temperature of the machine is -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Vseries FPGA.Chips are programmed with 100 pins.This device can also display [0].The LC4064shows its related parts.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.In order to store data, EEPROMis used.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The device has a pinout of [0].It operates with the maximal supply voltage of 3.6V.The minimal supply voltage is 3V.A total of 4logic elements/blocks are present.A frequency of 178.57MHzcan be achieved.The system consists of 80 logic blocks (LABs).The status of input signals is determined by 10dedicated inputs.
LC4064V-75TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
80 logic blocks (LABs)
LC4064V-75TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064V-75TN100I CPLDs applications.
  • Multiple Clock Source Selection
  • Custom state machines
  • D/T registers and latches
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Voltage level translation
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Random logic replacement
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Discrete logic functions
  • Portable digital devices
Step5Bar-code shipping tag
LC4064V-75TN100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4064
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Number of I/O
    64
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    2.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    80
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Height Seated (Max)
    1.6mm