  • LC4064ZC-75MN56I
LC4064ZC-75MN56I
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZC-75MN56I
HK JDW NO:
477-LC4064ZC-75MN56I
Package:
56-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LC4064ZC-75MN56I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4064 56 Pin 178.57MHz 1.8V 56-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
LC4064ZC-75MN56I Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The item is packaged with 56-LFBGA, CSPBGA.The device is programmed with 32 I/Os.Devices are programmed with terminations of [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 1.8V volts.It is included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used for packaging the chip.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The ispMACH? 4000Zseries comprises this type of FPGA.The chip is programmed with 56 pins.This device can also display [0].The LC4064indicates that related parts can be found.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].This device is mounted by Surface Mount.56pins are included in its design.A voltage of 1.9V is the maximum supply voltage for this device.A minimum supply voltage of 1.7V is required for this device to operate.There are a total of 4 logic elements or blocks.In total, there are 484programmable I/Os.This frequency is 178.57MHz.A total of 12dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.An elementary building block consists of 36logic elements/cells.
LC4064ZC-75MN56I Features
56-LFBGA, CSPBGA package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
56 pin count
56 pins
LC4064ZC-75MN56I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZC-75MN56I CPLDs applications.
  • Programmable polarity
  • Power up sequencing
  • Field programmable gate
  • Digital multiplexers
  • Dedicated input registers
  • ROM patching
  • LED Lighting systems
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Software-driven hardware configuration
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZC-75MN56I
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    56-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Number of I/O
    32
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Dedicated Inputs
    12
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm