  • LC4064ZC-75TN100C
LC4064ZC-75TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZC-75TN100C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4064ZC-75TN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4064ZC-75TN100C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4064 100 Pin 178.57MHz 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064ZC-75TN100C Overview
64 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is part of the 100-LQFP package.As a result, it has 64 I/O ports programmed.It is programmed to terminate devices at [0].Its terminal position is QUAD.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.The part is included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000Z series.With 100pins programmed, the chip is ready to use.It is also characterized by YES.The LC4064can be used to identify its related parts.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.It is recommended to store data in [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.The pins are [0].It operates at a maximum supply voltage of 1.9V volts.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 1.7VV.A total of 4logic elements/blocks are present.There can be 178.57MHz frequency achieved.The program consists of 36 logic blocks (LABs).The status of input signals is determined by 10dedicated inputs.
LC4064ZC-75TN100C Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
36 logic blocks (LABs)
LC4064ZC-75TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZC-75TN100C CPLDs applications.
  • I2C BUS INTERFACE
  • Code converters
  • Page register
  • Preset swapping
  • USB Bus
  • Address decoding
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Digital designs
  • Power Meter SMPS
  • D/T registers and latches
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZC-75TN100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4064
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Number of I/O
    64
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    36
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Height Seated (Max)
    1.6mm