  • LC4064ZC-75TN48C
LC4064ZC-75TN48C
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZC-75TN48C
HK JDW NO:
477-LC4064ZC-75TN48C
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4064ZC-75TN48C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4064 48 Pin 178.57MHz 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064ZC-75TN48C Overview
This network has 64macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).There is a 48-LQFP package containing it.There are 32 I/Os programmed in it.There is a 48terminations set on devices.This electrical component has a terminal position of 0.There is 1.8V voltage supply for this device.The part is included in Programmable Logic Devices.Trayis the packaging method.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH? 4000Z series.With 48pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YEScan also be found.In accordance with the [0], its related parts are listed.High efficiency requires a voltage supply of [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.A Surface Mountis mounted on this electronic component.This board has 48 pins.This device operates at a voltage of 1.9Vas its maximum supply voltage.It is powered by 1.7Vas its minimum supply voltage.There are a total of 4 logic elements or blocks.There can be 178.57MHz frequency achieved.It consists of 36 logic blocks (LABs).To detect the status of input signals, there are 4dedicated inputs.
LC4064ZC-75TN48C Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
36 logic blocks (LABs)
LC4064ZC-75TN48C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZC-75TN48C CPLDs applications.
  • Dedicated input registers
  • DDC INTERFACE
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • DMA control
  • Bootloaders for FPGAs
  • LED Lighting systems
  • Field programmable gate
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Random logic replacement
  • Cross-Matrix Switch
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZC-75TN48C
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    9.071791g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    48
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4064
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Number of I/O
    32
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    36
  • Output Function
    MACROCELL
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm