  • LC4064ZE-5UMN64C
LC4064ZE-5UMN64C
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZE-5UMN64C
HK JDW NO:
477-LC4064ZE-5UMN64C
Package:
64-VFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LC4064ZE-5UMN64C
Description:
PMIC ispMACH? 4000ZE Series LC4064 277.78MHz 1.8V 64-VFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
LC4064ZE-5UMN64C Overview
In the mobile phone network, there are 64macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is contained in package [0].As you can see, this device has 48 I/O ports programmed into it.64terminations have been programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.The power supply voltage is 1.8V.This part is included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used for packaging the chip.It operates with the operating temperature of 0°C~90°C TJ to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000ZEseries FPGA.It has 64pins programmed.It is also possible to find YESwhen using this device.The LC4064indicates that its related parts can be found.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.Data is stored using [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.A maximum voltage of 1.9Vis required for operation.It is powered by 1.7Vas its minimum supply voltage.In this case, 277.78MHzis the frequency that can be achieved.Input signals are detected using 4dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 4 logic elements or cells.
LC4064ZE-5UMN64C Features
64-VFBGA, CSPBGA package
48 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
64 pin count
LC4064ZE-5UMN64C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZE-5UMN64C CPLDs applications.
  • Power automation
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Pattern recognition
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Parity generators
  • Synchronous or asynchronous mode
  • State machine control
  • TIMERS/COUNTERS
  • Address decoders
  • Voltage level translation
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZE-5UMN64C
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Number of I/O
    48
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5.8 ns
  • Turn On Delay Time
    5.8 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Output Function
    MACROCELL
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    64-VFBGA, CSPBGA
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
    ispMACH® 4000ZE
  • JESD-609 Code
    e1
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    277.78MHz
  • Base Part Number
    LC4064
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V