  • LC4128B-10TN100I
LC4128B-10TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4128B-10TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4128B-10TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4128B-10TN100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4128 100 Pin 2.5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4128B-10TN100I Overview
Currently, there are 128 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.It is part of the 100-LQFP package.The device is programmed with 64 I/O ports.It is programmed that device terminations will be 100 .QUADis the terminal position of this electrical part.It is powered by a voltage of 2.5V volts.This part is included in Programmable Logic Devices.Trayis the packaging method.The device operates at a temperature of -40°C~105°C TJin order to ensure its reliability.There should be a Surface Mounton the chip.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000B series.100pins are programmed on the chip.This device also displays [0].The LC4128contains its related parts.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is adopted to store data in [0].Surface Mountmounts this electronic component.A total of 100pins are provided on this board.It operates with the maximal supply voltage of 2.7V.A minimum supply voltage of 2.3V is required for this device to operate.There are 8 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.The maximal frequency should be lower than 333MHz.Input signals are detected by 10dedicated inputs.
LC4128B-10TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4128B-10TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4128B-10TN100I CPLDs applications.
  • Protection relays
  • TIMERS/COUNTERS
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • PLC analog input modules
  • D/T registers and latches
  • USB Bus
  • Digital designs
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Pattern recognition
  • High speed graphics processing
Step5Bar-code shipping tag
LC4128B-10TN100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LC4128
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Max Frequency
    333MHz
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm