  • LC4128C-27TN100C
LC4128C-27TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LC4128C-27TN100C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4128C-27TN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4128C-27TN100C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4128 100 Pin 384.6MHz 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4128C-27TN100C Overview
There are 128 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a 100-LQFP package.In this case, there are 64 I/Os programmed.It is programmed to terminate devices at [0].The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 1.8V is used to power it.It belongs to the family [0].As a result, it is packaged as Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~90°C TJ to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.The ispMACH? 4000Cseries FPGA is one of these types.100pins are programmed on the chip.It is also possible to find YESwhen using this device.The LC4128shows its related parts.It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.In general, it is recommended to store data in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 100 pins on the device.A maximum supply voltage of 1.95Vis used in its operation.Normally, it operates with a voltage of 1.65VV as its minimum supply voltage.8logic elements/blocks exist.Programmable I/Os are counted up 484.There is a maximum frequency of 384.6MHz.There are 36 logic blocks (LABs) in its basic building block.Input signals are detected using 10dedicated inputs.
LC4128C-27TN100C Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
36 logic blocks (LABs)
LC4128C-27TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4128C-27TN100C CPLDs applications.
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Parity generators
  • Code converters
  • Portable digital devices
  • Battery operated portable devices
  • I2C BUS INTERFACE
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Multiple Clock Source Selection
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
Step5Bar-code shipping tag
LC4128C-27TN100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    384.6MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4128
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    2.7 ns
  • Turn On Delay Time
    2.7 ns
  • Number of Programmable I/O
    484
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    36
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm