  • LC4128ZC-42T100C
LC4128ZC-42T100C
advertisement
Manufacturer No:
LC4128ZC-42T100C
HK JDW NO:
477-LC4128ZC-42T100C
Datasheet:
LC4128ZC-42T100C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4128 100 Pin 277.78MHz 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4128ZC-42T100C Overview
There are 128 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is contained in package [0].The device is programmed with 64 I/Os.The termination of a device is set to [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.It is powered by a voltage of 1.8V volts.It belongs to the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~90°C TJin order to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.FPGAs belonging to the ispMACH? 4000Zseries contain this type of chip.It is programmed with 100 pins.If you use this device, you will also find [0].Its related parts can be found in the [0].If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].It is adopted to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 100 pins embedded in the device.In this case, the maximum supply voltage is 1.9V.It is powered by 1.7Vas its minimum supply voltage.8logic blocks/elements are present.There are a total of 680 Programmable I/Os.This frequency can be achieved at 277.78MHz.The status of input signals is detected by 10dedicated inputs.A fundamental building block consists of 36logic elements/cells.
LC4128ZC-42T100C Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4128ZC-42T100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4128ZC-42T100C CPLDs applications.
  • PLC analog input modules
  • Interface bridging
  • Power up sequencing
  • Custom state machines
  • State machine design
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Power Meter SMPS
  • Discrete logic functions
  • Portable digital devices
  • ROM patching
Step5Bar-code shipping tag
LC4128ZC-42T100C
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    277.78MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    168μA
  • Nominal Supply Current
    168μA
  • Propagation Delay
    4.2 ns
  • Turn On Delay Time
    4.2 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    680
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm